KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13881024
nr 1388 1024
Helmer Osslund
(1866-1938), Sverige
Oljemålning, Porträtt av Friherrinnan Alma Kruuse af Verchou f Sylvan (d 1956). Signerad Helmer Osslund. Olja på duk, ca 64x58 cm, yttermått inklusive ram: 68x63 cm
Helmer Osslund, född 1866 i Tuna, Medelpad, död 1938 i Stockholm, svensk målare.
måndag 29 mars 2021
kl 21:02:48
- Klassiska
29 mar
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Helmer Osslund
Läs mer om Helmer Osslund